Зворотний дзвінок

Новини ринку металургії

Відмова від російського паладію руйнує ринки

Росія є найбільшим у світі виробником паладію, на її частку припадає близько 40% світових поставок.

Небажання торговців дорогоцінними металами мати справу з паладієм російського виробництва створює незвичайний та постійний дисбаланс між двома основними світовими ринками.

У європейських центрах Лондона та Цюріха трейдери можуть обирати походження металу, який вони отримують, тоді як ті, хто отримує ф'ючерсні контракти на Нью-Йоркській товарній біржі, не мають такого вибору. Загроза отримати російські зливки призвела до того, що нью-йоркські ф'ючерси стали дешевшими приблизно на 30 доларів за унцію порівняно з лондонськими та цюріхськими форвардами з аналогічною датою.

Такий розрив зазвичай створює арбітражні можливості для трейдерів, які можуть купувати метал в одному місті та відправляти його в інше, що зрештою звужує розбіжність у ціні. Проте, передбачувані ризики при роботі з російським металом — навіть там, де це дозволено, — утримують трейдерів осторонь і продовжують дислокацію, за словами двох трейдерів.

Російський паладій не потрапив під санкції, і лише нові зливки стикаються з будь-якими обмеженнями на європейському чи американському ринках. Проте трейдери стурбовані тим, що можуть застрягти зі зливками російських марок, якщо не зможуть їх продати. «Самосанкції» — це тема, яка різною мірою актуальна на товарних ринках, оскільки трейдери та виробники борються з тим, чи слід виходити за рамки обмежень, що накладаються урядами.

Лондонський ринок платини та паладію та CME Group Inc, якій належить Nymex, минулого місяця виключили російських афінажерів зі своїх акредитованих списків, що означає, що нові зливки не можна купувати та продавати у двох торгових центрах. За словами людей, ті, що були зроблені до припинення, все ще можна купувати та продавати, але торговці не хочуть їх обробляти.

Росія є найбільшим у світі виробником паладію, на її частку припадає близько 40% світових постачань. Досі експорт металу, який використовується для виготовлення каталітичних нейтралізаторів в автомобілях з бензиновим двигуном, був націлений тільки на Великобританію з підвищенням імпортних тарифів.

ПАТ «ГМК «Норільський нікель», єдиний виробник у Росії, реалізує метал за контрактами довгостроковим клієнтам. Однак на ринку вже є значна кількість російського металу, який у деяких випадках відноситься до радянських часів.

Теоретично трейдери могли б відправляти зливки під російським брендом на переплавку для переплавки, видаляючи будь-які сліди їхнього походження. Проте, за словами людей, знайомих із цим питанням, нафтопереробні заводи також неохоче переробляють метал. За словами одного з джерел, принаймні одного нафтопереробного заводу звернулися з проханням зробити це, але він відмовився.

Цей дисбаланс перегукується з хаосом, який охопив ринки дорогоцінних металів у 2020 році. Коли пандемія призупинила польоти та змусила закрити нафтопереробні заводи, злиткові банки стали турбуватися про свою здатність доставляти метал із Лондона до США, що призвело до масових диспропорцій між цінами на двох ринках.